Electrical Engineering and Computer Science

2018-19 Undergraduate Student Awards

We congratulate these students for achieving notable success in the areas of academic achievement, research, service, and entrepreneurship

Students, parents, and faculty gathered on Friday, March 29, 2019 to celebrate the achievements of EECS students who earned a special award for academic achievement, research, service, or entrepreneurial activities. Mingyan Liu, Chair for Electrical and Computer Engineering, and Brian Noble, Chair for Computer Science and Engineering, presented the awards.

College of Engineering Awards

Distinguished Academic Achievement Award
This award is presented by the College of Engineering to an outstanding student
from each program offered within the College of Engineering. Students are
selected by each department on the basis of academic and personal excellence.

  • Steven Jecmen (CS)
  • Rachel Menge (CE)
  • Austin Xu (EE)

Distinguished Leadership Award
Presented to undergraduate and graduate students of the College of Engineering who have demonstrated outstanding leadership and service to the College, University, and community.

  • Isha Bhatt (EE)

Arlen R. Hellwarth
Presented to two undergraduate student leaders who have made valuable contributions
to the College, University and/or community.

  • Stefany Escobedo (CE)
  • Serenity Monroe (EE)

Hugh R. Rumler Prize
Presented to an outstanding senior on the basis of sincerity, integrity and goodwill;
scholarship is desirable but of secondary consideration.

  • Alex Wilf (CS)

Tom S. Rice Tau Beta Pi Award
This award is presented to an outstanding student who best combines exemplary character and distinguished scholarship.

  • Joshua Polzin (CS)

EECS Awards

Outstanding Achievement Award
Presented to an outstanding senior student from each of the three programs of study (EE, CE, and CS) in EECS. Students are selected on the basis of outstanding overall academic and personal excellence.

  • Guyi Chen (CS)
  • Matthew Kramer (EE)
  • Nathan Riopelle (CE)

William L. Everitt Student Award of Excellence
Presented to a top student from each of the three programs of study (EE, CE, and CS). These students are in the top 10% of their class and have an interest in communications and computers, as well as professional interests and activities.

  • Jingliang Ren (CE)
  • Ben Stoler (CS)
  • Michelle Yi (EE)

Outstanding Research Award
Given to students who completed an outstanding research project with a faculty member or graduate student over and above the requirements of a course or an independent project.

  • Cheng Jiang (CS)
  • Samir Nooshabadi (EE)
  • Haojie Ye (CE)

Outstanding Service Award 
Presented to students who have shown exceptional leadership in their student organizations, service to the University, College, or Department, or service to the community.

  • Joseph Costello (EE)
  • Trevor Gullstad (CS)
  • Joshua Knebel (CE)

William Harvey Seeley Prize
Presented to an electrical engineering student who stands first in his/her class at the completion of the freshman year.

  • Cameron Kabacinski (EE)

Commercialization/Entrepreneurship
Presented to a top student from each of the three programs of study (EE, CE, and CS) who exemplifies a partnership between engineering and business through involvement in or startup of a private business, patents, or partnerships with corporations, furthering their field of knowledge or interest.

  • Yara El-Tawil (CS)
    Nathan Houghteling (EE)
    Kevin Kulat (CE)

Richard K. Brown Memorial Scholarship
This award is presented to an outstanding electrical engineering student with an interest in acoustics or amateur (ham) radio.

  • Katherine Banas (EE)

EECS Scholars
Given to EECS Seniors (85 credits and above) who have been at U-M at least two full semesters and have a cumulative 3.9 GPA or greater as of Fall 2018.

Youssef Afi fy (CS)
Parth Aggarwal (CS)
Vinayak Ahluwalia (CS)
Juncheng An (CS)
Adolfo Apolloni (CS)
Ashton Armstead (CS)
Soyeon Baek (EE)
Yuxuan Bao (CS)
Iris Bao (CS)
Dylan Beck (CS)
Justin Beemer (CE)
Karthik Bhandarkar (CS)
Anuraag Bharadwaj (CS)
Ankit Bhargava (CS)
Shriharimurt Bhaskaramurthi (CE)
Matthew Blischke (EE)
Anders Boberg (CS)
Adithya Boddu (CS)
Nicholas Bolino (CS)
Morgan Borjigin-Wang (CS)
Alexander Bosch (CS) (EE)
William Bostick (CE)
Fatima Bouhamdan (CS)
Brendan Campbell (CS)
Bryan Chehanske (CS)
Yuhan Chen (CE)
Xiyuan Chen (CS)
Hsin-Tzu Chen (CS)
Eric Chen (CS)
Shibo Chen (CS)
Mengmeng Chen (CS)
Yixuan Chen (CS)
Michelle Chen (DS)
Kai Ren Cheng (CS)
Cheng Chi (CS)
Patrick Chong Jin Hua (CE)
Brian Chu (DS)
Hyun A Chung (CS)
Andrej Coleski (DS)
Q Cong (CS)
Joseph Costello (EE)
Yifan Dai (CS)
Jonathan Demeter (CS)
Hersh Desai (EE)
Eleanor Epskamp-Hunt (CS)
Alexander Erf (CS)
Yang Fan (CS)
Fudong Fan (CS)
Sahil Farishta (CS)
Derek Fermin Olivares (EE)
Jared Fishman (CS)
Christina Fosheim-Hoag (CS)
Justin Fu (CE)
Jeff rey Gao (DS)
Xinyi Ge (CS)
Tarun Gogineni (CS)
Alec Goldberg (CS)
Trevor Gravely (CE)
Helena Gregg (CS)
Bella Gribov (CS)
Chenxi Gu (CS)
Yifan Guan (CS)
Songyuan Guan (CS)
Edric Guo (CS) (DS)
Chen Guo (CS)
Shariq Hafeez (CE)
Christopher Hafke (CS)
Max Hamilton (CS)
Hojin Han (EE)
Victor Hao (CS)
Eric Hao (CS)
Tejas Harith (CE)
Hunter Harloff (CS)
Milo Hartsoe (CS)
Jiachen He (CS)
Lukas Heberling (CE)
Matthew Henriks (CS) (EE)
Megan Heydrick (CE)
Sean Higgins (EE)
Chris Hoang (CS)
Nicholas Hodgman (CS)
Nicholas Hoff man (CS)
Evan Hoff man (CS)
Huai-Che Hsiao (CE)
Mitchel Huang (CE)
Ruizhe Huang (CS)
Haiyang Huang (CS)
Th omas Huang (CS) (DS)
Steven Huang (CS)
Jin Soo Ihm (CS)
Stephen Jasina (CS)
Steven Jecmen (CS)
Frank Jiang (CS)
Yuqi Jin (CS)
Linyi Jin (CS)
Mark Jin (CS)
Ryan Johnson (CE) (CS)
C Jones (CS)
Eric Jones (CS)
Charmee Kamdar (CS)
Jaeyoon Kim (CS)
Jason Kim (CS)
Adam Kim (EE)
Joshua Knebel (CE)
Christopher Knebel (CE)
Karl Koenig (CS)
Jake Kovalic (CS)
Joshua Kremers (DS)
Nicholas Kroetsch (CE)
David Kucher (CE)
Mikayla Kurkjian (EE)
Varun Kutirakulam (CE)
Matthew Kvasnica (CS)
Cory Laban (CS)
Audrey Ladd (CS)
Aric Landy (CS)
Utsav Lathia (CS)
Katy Lau (CS)
Kevin Li (CS)
Bingye Li (CS)
Andong Luis Li Zhao (CS)
Shangbo Liao (CS)
Yaoyang Lin (CS)
Yeqing Lin (CS)
Ruidong Liu (CS)
Anthony Liu (CS)
Renzhong Lu (CS)
Jeremy Lua (CS)
Yuanhang Luo (CS)
Ying Luo (CS)
Mohammed Majid (CS)
Bogdan Manga (CS)
Benjamin Manley (CS)
Daniel Manwiller (EE)
Eli Masjedi (CS)
Kyle May (CE)
Aashay Mehta (DS)
Ethan Mook (CS)
Alexander Napolov (EE)
Ram Natla (CS)
David Nie (CS)
Samir Nooshabadi (EE)
Joseph Nwabueze (CE)
Robert Pakko (CS)
Makarand Parigi (CS)
Aakash Patel (CS)
Eric Pendergast (CS)
Timothy Pichardo (CS)
Adrian Pinto (CS)
Joshua Polark (EE)
Jiankai Pu (CS)
Sarah Puzycki (EE)
Shengyi Qian (CS)
Philip Rabideau (CS)
Alexander Raistrick (CS) (DS)
Michael Rakowiecki (EE)
Vinod Raman (CS)
David Ratze (CS)
Nicholas Recker (CS)
Aaron Retsky (CS)
Nathan Riopelle (CE)
Ian Robinson (CS)
Andrew Rosen (CS)
Sesh Sadasivam (CS)
Debjit Sarkar (EE)
Bing Schaefer (CS)
Celine Schlueter (CE)
Steven Schulte (CE)
Evan Scott (CS)
Joshua Setnicky (EE)
Xiaoyang Shen (CS)
Chaoyi Shen (CS)
Susanne Sheng (CS)
Lyndon Shi (CS)
Eric Shiple (CS)
Omer Siddiqui (CS)
Matthew Simsm (DS)
Atishay Singh (CE)
Arshdeep Singh (CE)
Angad Singh (CS)
Hayley Smith (CS)
Reid Sobota (CS)
David Sohn (CS)
Alexandra Spence (DS)
Alan Stahl (CS)
Benjamin Stoler (CS)
Adrian Stoll (CS)
Gregory Su (CS)
Wenhao Su (CS)
Akshay Subramaniam (CS)
Chenkai Sun (CS)
Xuetong Sun (CS)
Th omas Tay (CS)
Mengqiu Teng (CS)
Kaiwei Tu (CS)
Andrew Vernier (CS) (DS)
Cayetano Wagner (CS)
James Walrad (CS)
Shuyang Wang (CS)
Brent Wang (CS)
Jiaxin Wang (CS)
Dingyu Wang (CS)
Shihui Wang (CS)
Mukai Wang (DS)
Yi Wen(CS)
Alex Wilf (CS)
Gregory Willett (CE)
Jeremy Wink (CS)
Eric Winsor (CE)
Jack Wisbiski (EE)
Joshua Woods (EE)
James Worthington (CS)
Shunhao Wu (CS)
Qiucheng Wu (CS)
Shiyu Wu (CS)
Yixin Xiao (CE)
Haoran Xiao (CS)
Austin Xu (EE)
Wenfei Yan (DS)
Yichen Yang (CE)
Zixuan Yang (CE)
Yifan Yang (CS)
Haojie Ye (CE)
Jiaxin Ye (CS)
Xinyu Ye (CS)
Daniel Yu (DS)
Jianxin Zhang (CS)
Huimin Zhang (CS)
Lawrence Zhao (CS) (DS)
Yifan Zhao (CS)
Xinyi Zheng (CS)
Shucheng Zhong (CS)
Hongting Zhu (CS)
Jingyuan Zhu (CS)

SURE Awards

These awards provided funding for students to work with faculty members on research projects of mutual interest. Following is a list of projects and participants.

A Secure Architecture Based on Ensembles of Moving Target Defenses

  • Student Name: Jacqueline Schafer
  • Faculty Mentor: Todd Austin

Collaborative Sensing for IoT

  • Student Name: Arjun Arunasalam
  • Faculty Mentor:Valeria Bertacco

Correct-by-Construction Control for Autonomous Driving and Driver-Assistance System

  • Student Name: Philip Sisk
  • Faculty Mentor: Necmiye Ozay

Crowdsourcing for Smarter/Safer Autonomous Vehicles

  • Student Name: Andres Echeverria
  • Faculty Mentor:Walter Lasecki

Deep Learning for Perception and Reasoning

  • Student Name: Thomas Huang
  • Faculty Mentor: Honglak Lee

Enabling GUI-Based Interactivity in Large Distributed Systems

  • Student Name: Yiwei Zhang
  • Faculty Mentor: Mosharaf Chowdhury

Generating Holograms with Spatial Light Modulators

  • Student Name: Philip Yao
  • Faculty Mentor: Anthony Grbic

Getting in Control of Your Control Flow

  • Student Name: Shibo Chen
  • Faculty Mentor:Todd Austin

Graspable Fixture Detection for Humanoid Navigation

  • Student Name: Jeremy Roth
  • Faculty Mentor: Dmitry Berenson

Helping Robots Understand How the World Works

  • Student Name: Anant Marur
  • Faculty Mentor:Walter Lasecki

Implementing Control Synthesis Algorithms in TuLiP Toolbox

  • Student Name: Yueying Li
  • Faculty Mentor: Necmiye Ozay

Information Processing Using Artificial Neural Network Hardware

  • Student Name: Soyeon Baek
  • Faculty Mentor: Wei Lu

Large Scale Graph Analytics

  • Student Name: Shihui Wang
  • Faculty Mentor: Danai Koutra

Machine Learning for Data-Driven Decisions (MLD3) in Healthcare

  • Student Name: Haiyang Huang
  • Faculty Mentor: Jenna Wiens

Optical Hall Characterization of Th in Film Semiconductors

  • Student Name: Shantam Ravan
  • Faculty Mentor: Becky Peterson

Plug-and-Play Custom Chip Assembly

  • Student Name: Eric Winsor
  • Faculty Mentor: Valeria Bertacco

Privacy and Security of Cyber and Cyber-Physical Control Systems

  • Student Name: Isaac Dubuque
  • Faculty Mentor: Stephanie Lafortune

Realizing Advanced Lattice Cryptography

  • Student Name: Michael Rosenberg
  • Faculty Mentor: Chris Peikert

Real-time Hardware/Software Interface for Optoelectrodes

  • Student Name: Haojie Ye
  • Faculty Mentor: John Seymour

Systematic Testing of Machine Learning Systems

  • Student Name: Yifan Zhao
  • Faculty Mentor: Baris Kasikci

Teaching Machines to See and Think

  • Student Name: Max Hamilton
  • Student Name: Shengyi Qian
  • Student Name: Yi Wen
  • Faculty Mentor: Jia Deng

The Investigation of Cancer Stem Cell Development Using Single Cell Microfluidics

  • Student Name: Tiantian Zhang
  • Faculty Mentor: Euisik Yoon

Wireless Charging

  • Student Name: Debjit Sarkar
  • Faculty Mentor: Anthony Grbic

 

Explore:
Honors and Awards; Student News; Undergraduate Students